Gazeta Podatkowa nr 78 (1223) z dnia 28.09.2015
Jaka stawka podatku od nieruchomości dla mieszkania?
W przypadku prowadzenia działalności na całości lub części powierzchni mieszkania w sposób wykluczający wykorzystanie mieszkania na cele mieszkaniowe należy stosować stawkę podatku od nieruchomości właściwą dla budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. Natomiast jeżeli, mimo prowadzenia działalności gospodarczej na całości lub części mieszkania, nie są wyłączone jego funkcje mieszkalne, to wówczas należy zastosować stawkę podatku od nieruchomości właściwą dla lokali mieszkalnych.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Podatnik jako właściciel budynków mieszkalnych jest podatnikiem podatku od nieruchomości. Wnioskodawca posiada w swoich zasobach lokale mieszkalne, w których na części lub na całej powierzchni prowadzona jest działalność gospodarcza, bez urzędowej zmiany przeznaczenia lokalu. Po otrzymaniu zgłoszenia o prowadzeniu działalności gospodarczej w lokalu mieszkalnym właściciel żąda oświadczenia, czy mieszkanie w części przeznaczonej na działalność gospodarczą nadal spełnia swoją funkcję mieszkaniową.
Podatnik zwrócił się o odpowiedź na pytanie, czy w opisanej sytuacji prawidłowe jest naliczanie podatku od nieruchomości według stawki obowiązującej dla budynków lub ich części przeznaczonych na prowadzenie działalności gospodarczej tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy prowadzenie działalności gospodarczej na części lub całości mieszkania wyklucza wykorzystanie go na cele mieszkaniowe.
W jego opinii, w przypadku prowadzenia działalności na całości lub części powierzchni mieszkania w sposób wykluczający dalsze wykorzystanie mieszkania na cele mieszkaniowe, należy stosować stawkę podatku od nieruchomości właściwą dla budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, natomiast jeżeli prowadzenie działalności gospodarczej na całości lub części mieszkania nie wyklucza jego dalszego wykorzystania na cele mieszkaniowe, to należy zastosować stawkę podatku od nieruchomości właściwą dla lokali mieszkalnych.
ZDANIEM PREZYDENTA MIASTA:
Organ podatkowy uznał za prawidłowe stanowisko zaprezentowane przez podatnika.
Prezydent wskazał, że konieczność opodatkowania lokalu mieszkalnego stawką wyższą przewidzianą w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zachodzi w sytuacji, gdy lokal mieszkalny jest zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej.
Na kwalifikację przeznaczenia lokalu nie wpływa natomiast to, na jakiej powierzchni prowadzona jest działalność gospodarcza. Ważne jest, czy zachowuje on funkcję mieszkalną.
W konsekwencji Prezydent Miasta uznał, że jeżeli pomimo prowadzenia działalności gospodarczej na całości lub części mieszkania nie są wyłączone jego funkcje mieszkalne, to należy zastosować stawkę podatku od nieruchomości właściwą dla budynków lub ich części mieszkalnych, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
(interpretacja indywidualna Prezydenta Miasta Leszna z dnia 10 lipca 2015 r., nr DW.310.1.2015.ZJ)
www.PodatkiLokalne.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
27.12.2024 (piątek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|