Gazeta Podatkowa nr 83 (2166) z dnia 14.10.2024
Podatek transportowy przy czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu
Kilka firmowych pojazdów ciężarowych zostało wycofanych z ruchu. W najbliższym czasie zostaną one ponownie dopuszczone do ruchu. W jakim terminie powstanie obowiązek opłacenia podatku od środków transportowych?
Samochód może zostać wycofany z ruchu na okres od 2 do 24 miesięcy. Okres ten może być przedłużony, jednak łączny czas wycofania nie może przekraczać 48 miesięcy, licząc od dnia wydania decyzji o jego czasowym wycofaniu z ruchu. Po upływie okresu czasowego wycofania pojazdu z ruchu organ rejestrujący, na pisemny wniosek właściciela pojazdu oraz po dołączeniu decyzji o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu, zwraca właścicielowi dowód rejestracyjny oraz tablice rejestracyjne.
Jeśli chodzi o kwestie powstania obowiązku opłacania podatku od środków transportowych, to dla określenia zaistnienia tego momentu znaczenie będzie miał termin wygaśnięcia decyzji o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu. Zgodnie z art. 9 ust. 4a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 70 ze zm.) obowiązek podatkowy w zakresie podatku od środków transportowych w przypadku pojazdów czasowo wycofanych z ruchu powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został dopuszczony ponownie do ruchu po upływie okresu, na jaki została wydana decyzja organu rejestrującego o czasowym wycofaniu tego pojazdu z ruchu. Wygaśnięcie decyzji o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu następuje w dniu ściśle określonym w tej decyzji. Właściciel pojazdu od tego momentu ma możliwość odebrania dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych od organu rejestrującego.
Z powyższego wynika, że datą ponownego dopuszczenia do ruchu będzie pierwszy dzień, w którym właściciel pojazdów będzie mógł w siedzibie organu rejestrującego odebrać dowód i tablice rejestracyjne swoich pojazdów. Od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przypada ten dzień, bez względu na to, czy właściciel stawił się w starostwie i odebrał dokumenty danego pojazdu, powstanie obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych. Przez ponowne dopuszczenie do ruchu należy w związku z tym rozumieć potencjalną możliwość wykorzystania przez właściciela pojazdu na drogach publicznych. Przy zastosowaniu odmiennej interpretacji, w sytuacji gdy podatnik nie odebrałby dowodu i tablic, pomimo faktu, że decyzja o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu wygasła, właściciel nadal nie byłby zobowiązany do zapłaty podatku (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 23 października 2018 r., sygn. akt II FSK 1054/18).
Przykład Pan Maurycy wycofał z ruchu samochód ciężarowy na okres 4 miesięcy. Auto podlega opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych. Samochód ponownie został dopuszczony do ruchu 14 października 2024 r. Właściciel w dniu 15 października 2024 r. odbierze dowód rejestracyjny i tablice pojazdu. Obwiązek podatkowy w podatku transportowym zaktualizuje się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został dopuszczony ponownie do ruchu, tj. 1 listopada 2024 r. |
www.PodatkiLokalne.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
27.12.2024 (piątek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|