Gazeta Podatkowa nr 74 (2053) z dnia 14.09.2023
Opodatkowanie firmowego parkingu i bramy wjazdowej
Spółka nabyła nieruchomość, którą wykorzystuje na cele działalności gospodarczej. Czy od budowli stanowiących środki trwałe ujęte w ewidencji środków trwałych, tj. placu parkingowego, bramy wjazdowej i zapory drogowej, należy odprowadzać podatek od nieruchomości?
TAK. Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane:
- grunty,
- budynki lub ich części,
- budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Budowlą jest obiekt budowlany w rozumieniu Prawa budowlanego (Dz. U. z 2023 r. poz. 682 ze zm.) niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.
W myśl obowiązujących przepisów parkingi stanowią obiekty budowlane, należące do kategorii XXII załącznika Prawa budowlanego, która obejmuje place składowe, postojowe, składowiska odpadów oraz parkingi. W orzecznictwie sądowym panuje pogląd, zgodnie z którym utwardzoną nawierzchnię parkingu czy placu postojowego należy traktować jako budowlę (por. wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 26 sierpnia 2020 r., sygn. akt I SA/Go 114/20). Oznacza to, że parking, o którym mowa w pytaniu, jako budowla związana z prowadzeniem działalności gospodarczej spółki podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Jeśli chodzi o bramę wjazdową i zaporę drogową, to należy uznać, że są one elementami ogrodzenia związanego z gruntem podatnika, które stanowi urządzenie budowlane zapewniające użytkowanie danego obiektu budowlanego, które bez nich nie spełniałoby swojej funkcji technicznej. Tym samym one również podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.
Zasadniczo podstawą opodatkowania podatkiem od nieruchomości dla budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej jest wartość, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych, ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego, stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji w tym roku, niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne. Natomiast w przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych - jest to ich wartość z dnia 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego. Zatem w przypadku budowli spółki zobowiązanie podatkowe powinno zostać naliczone z zastosowaniem wartości amortyzowanej nieruchomości wynikającej z ewidencji środków trwałych.
Utwardzona nawierzchnia placu parkingowego oraz brama wjazdowa i zapora drogowa stanowiące elementy firmowego ogrodzenia stanowią budowle i jako związane z prowadzeniem działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Z wyroku NSA z dnia 6 lipca 2023 r., sygn. akt III FSK 987/22 |
www.PodatkiLokalne.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|