Gazeta Podatkowa nr 38 (2017) z dnia 11.05.2023
Podatek handlowy od posiłków sprzedawanych na wynos
Jeżeli przy sklepie jest restauracja, w której klientom są oferowane dania na wynos, to przychód osiągany z tego tytułu podlega opodatkowaniu podatkiem handlowym. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 30 stycznia 2023 r., sygn. akt III SA/Wa 2091/22.
Sprawa dotyczyła międzynarodowej spółki prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie branży meblarskiej. Realizuje ona swoją działalność poprzez sprzedaż dokonywaną w punktach sprzedaży rozmieszczonych w całej Polsce (sklepy stacjonarne). Ponadto spółka prowadzi również sprzedaż on-line. W sklepach stacjonarnych znajdują się także punkty gastronomiczne, w których są świadczone usługi gastronomiczne polegające na serwowaniu dań oraz napoi do spożycia w lokalu przy stoliku na miejscu siedzącym oraz na wynos (pakowane w opakowania). W związku z tym spółka wystąpiła z zapytaniem, czy przychód z tytułu sprzedaży posiłków na wynos powinna uwzględniać w limicie przychodu stanowiącego podstawę do naliczenia podatku handlowego. W jej opinii usługi gastronomiczne nie powinny być opodatkowane podatkiem handlowym. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się, że, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem od sprzedaży detalicznej podlegają przychody z odpłatnego zbywania towarów konsumentom. Zatem opodatkowaniu nie podlegają usługi gastronomiczne. Z tym że dotyczy to jedynie sprzedaży posiłków na miejscu. Natomiast nie ma podstaw do wyłączenia z opodatkowania sprzedaży posiłków na wynos w opakowaniach. Spółka nie zgodziła się z taką argumentacją i złożyła skargę do WSA.
WSA w Warszawie przychylił się do stanowiska Dyrektora KIS. Wskazał, że podatnikami podatku od sprzedaży detalicznej są sprzedawcy detaliczni dokonujący na terytorium RP, w ramach działalności gospodarczej, odpłatnego zbywania towarów konsumentom na podstawie umowy zawartej w lokalu przedsiębiorstwa lub poza lokalem przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o prawach konsumenta, także w przypadku, gdy zbywaniu towaru towarzyszy świadczenie usługi odrębnie niezaewidencjonowanej. Podstawę opodatkowania stanowi osiągnięta w danym miesiącu nadwyżka przychodów ze sprzedaży detalicznej ponad kwotę 17 mln zł. Sprzedażą detaliczną jest dokonywanie na terytorium Polski, w ramach działalności gospodarczej zbywcy, odpłatnego zbywania towarów konsumentom.
WSA wskazał, że zagadnienie, czy sprzedaż posiłków "na wynos" stanowi usługę gastronomiczną, czy jednak dostawę towarów, było przedmiotem rozważań judykatury na gruncie przepisów ustawy o VAT. Dominuje tu pogląd, zgodnie z którym sprzedaż w lokalach gastronomicznych szybkiej obsługi dań przygotowanych według zasad takich jak będące przedmiotem postępowania głównego, które klient postanawia wziąć na wynos, a nie spożywać na miejscu w ramach infrastruktury udostępnionej w tym celu przez podatnika, nie stanowi usługi restauracyjnej, lecz dostawę środków spożywczych. W opinii Sądu, skoro definicja legalna towaru i ustalenie podstawy opodatkowania w podatku od sprzedaży detalicznej są zbliżone do definicji towaru i ustalenia podstawy opodatkowania w podatku VAT (uwzględniając oczywiście różnice wynikające ze specyfiki podatku od sprzedaży detalicznej), to rozstrzygnięcie to powinno mieć zastosowanie w odniesieniu do ustalania podstawy naliczania podatku handlowego.
Zatem, zdaniem WSA, sprzedaż posiłków w okolicznościach wskazach w rozstrzyganej sprawie powinna stanowić sprzedaż towarów wliczaną do podstawy opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej.
www.PodatkiLokalne.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|