Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 18 (881) z dnia 20.06.2015
Grunt rolny i budynek w dzierżawie - jaki podatek?
Spółka prowadzi działalność gospodarczą. Posiada grunty sklasyfikowane jako rolne. Spółka chce teraz wydzierżawić ziemię rolną i budynki innemu podmiotowi. Budynki są określone jako użytkowane rolniczo. Grunty rolne są zgłoszone do dopłat rolniczych. Czy wynajmując grunt rolny i budynki innemu podmiotowi, który wykorzystuje je rolniczo, nadal będziemy płacić podatek od nieruchomości?
Opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza (art. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym, Dz. U. z 2013 r., poz. 1381 ze zm.). Oznacza to, że gruntów rolnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej nie opodatkowuje się podatkiem rolnym, lecz - co wynika z art. 2 ust. 1 i 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych - podatkiem od nieruchomości.
W sytuacji, gdy spółka wydzierżawi grunty rolne podmiotowi, który faktycznie zacznie je wykorzystywać w działalności rolniczej, będzie jako podatnik płacić od tych gruntów podatek rolny. Natomiast budynki zawsze podlegają podatkowi od nieruchomości. Jeżeli jednak jest to budynek gospodarczy, który ma służyć wyłącznie działalności rolniczej dzierżawcy i położony jest na terenie gospodarstwa rolnego, wówczas korzysta ze zwolnienia od podatku od nieruchomości (art. 7 ust. 1 pkt 4 lit. b) u.p.o.l.).
www.PodatkiLokalne.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
27.12.2024 (piątek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|