Gazeta Podatkowa nr 92 (1133) z dnia 17.11.2014
Jedna działka może być równocześnie opodatkowana podatkiem od nieruchomości i rolnym
Spółka zamierza wydzierżawić pod zaplecze budowy część działki, która sklasyfikowana jest w ewidencji gruntów jako użytki rolne klasy IVb, V i VI. Spowoduje to, że wydzierżawiony grunt będzie zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej. W jaki sposób należy opłacać w tym przypadku podatek od nieruchomości? Czy opodatkowaniu nim będzie podlegała tylko część działki faktycznie zajętej na prowadzenie działalności gospodarczej, a za resztę można będzie nadal opłacać podatek rolny?
W myśl regulacji zawartych w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 849), podatkowi od nieruchomości podlegają m.in. grunty. Art. 2 ust. 2 tej ustawy wyłącza jednak z opodatkowania podatkiem od nieruchomości m.in. użytki rolne z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. Grunty takie są bowiem przedmiotem opodatkowania podatkiem rolnym. Jednocześnie art. 1 ustawy o podatku rolnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1381 ze zm.) wyłącza z opodatkowania podatkiem rolnym grunty zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza. Oznacza to, że w przypadku, gdy grunty stanowią użytki rolne, to w części niezajętej na działalność gospodarczą nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.
Zatem w opisywanym przypadku zachodzi konieczność opodatkowania jednej działki częściowo podatkiem od nieruchomości, a częściowo podatkiem rolnym.
Potwierdzenie takiego stanowiska znajdziemy m.in. w wyrokach Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego: z dnia 30 października 2007 r., sygn. akt I SA/Wr 819/07, z dnia 13 grudnia 2006 r., sygn. akt I SA/Wr 1368/06 oraz z dnia 5 lutego 2007 r., sygn. akt I SA/Wr 1354/06.
Ostatecznie o sposobie opodatkowania gruntu przesądza faktyczne jego wykorzystanie.
Takie samo stanowisko zajął Urząd Miejski w Suwałkach w piśmie z dnia 30 października 2013 r., nr FN.I.310.1.2013.06. Rozpatrując przypadek podobny do opisywanego w pytaniu uznał, że możliwe jest opodatkowanie jednej działki częściowo podatkiem od nieruchomości, a częściowo podatkiem rolnym. Możliwość taka wynika bowiem z faktu, iż z jednej strony można skorzystać z wyłączenia przewidzianego w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych (z uwagi na to, że w ewidencji grunt figuruje jako rolny), podczas gdy z drugiej takie wyłączenie jest uniemożliwione przez ustawę o podatku rolnym (bo grunt faktycznie jest zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej). Reasumując, w takiej sytuacji jednoczesne opodatkowanie tej samej działki zarówno podatkiem od nieruchomości, jak i podatkiem rolnym w odpowiednich częściach jest prawnie dopuszczalne.
www.PodatkiLokalne.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
27.12.2024 (piątek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|