Gazeta Podatkowa nr 82 (1123) z dnia 13.10.2014
Opodatkowanie pojazdów specjalnych
Samochód ciężarowy, przyczepa ciężarowa oraz autobus wykorzystywane do nauki jazdy nie mogą być traktowane jako pojazdy specjalne w rozumieniu art. 2 pkt 36 Prawa o ruchu drogowym. Tym samym ich właściciele nie korzystają z preferencji w zakresie podatku od środków transportowych.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Podatnik we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji wskazał, iż zamierza zakupić pojazdy: samochód ciężarowy, przyczepę ciężarową oraz autobus. Pojazdy te będą przez niego wykorzystywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie nauki jazdy. Wskazał on, iż w dowodach rejestracyjnych w rubryce adnotacji urzędowych będzie widniał wpis: "L", "pojazd przystosowany do nauki jazdy".
W świetle powyższego w opinii wnioskodawcy pojazdy te powinny zostać zwolnione z opodatkowania podatkiem od środków transportowych na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, który stanowi, iż z opodatkowania zwolnione są pewne kategorie pojazdów, wśród nich pojazdy specjalne w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym. Zdaniem wnioskodawcy pojazdy, które będą przez niego zakupione, należałoby do tej kategorii zaliczyć.
ZDANIEM PREZYDENTA MIASTA:
Prezydent Miasta Gdańska uznał za nieprawidłowe stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę.
Wskazał on, iż w myśl ustawy o podatkach i opłatach lokalnych opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych podlegają:
- samochody ciężarowe o dmc powyżej 3,5 tony,
- ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dmc zespołu pojazdów od 3,5 tony,
- przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dmc od 7 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego,
- autobusy.
Ustawodawca przewidział m.in. zwolnienie dla pojazdów specjalnych w rozumieniu Prawa o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 2 pkt 36 Prawa o ruchu drogowym pojazdem specjalnym jest pojazd samochodowy lub przyczepa przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia. W pojeździe tym mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonywaniem tej funkcji.
Zakwalifikowanie pojazdu do kategorii specjalnych odbywa się w postępowaniu rejestrowym i znajduje swoje odzwierciedlenie w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Wymóg uwidocznienia w dowodzie rejestracyjnym faktu rejestracji pojazdu jako specjalnego jest wymogiem wynikającym z przepisów prawa, tzn. z rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach. Klasyfikacja pojazdów znajduje się w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
W tabeli nr 3 wskazano przeznaczenia pojazdów specjalnych, do których należą: pojazdy do oczyszczania dróg, zimowego utrzymania dróg, podnośnik do prac konserwatorsko-montażowych, pomoc drogowa, ambulatorium, żuraw samochodowy, pożarniczy, pogotowie techniczne/warsztat, kino/wystawa/biblioteka, sklep/bar, radiofoniczny/telewizyjny, do prac wiertniczych, agregat elektryczny/spawalniczy, kempingowy, pogrzebowy, laboratorium techniczne, koparka, koparko-spycharka, ładowarka, tankowóz, sanitarny, inny. W objaśnieniach do tych tabel wyjaśniono, że pojazd specjalny inny oznacza pojazd, który na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub zaświadczenia z badania technicznego zakwalifikowano do danego podrodzaju lub przeznaczenia nieokreślonego w zasadniczym podziale. Nie wskazano natomiast samochodu do nauki jazdy.
Organ podatkowy stwierdził, iż zamontowanie dodatkowych urządzeń oraz dodatkowe wyposażenie nie zmienia w sposób trwały podstawowych cech pojazdu i nie stanowi podstawy do zakwalifikowania go do kategorii specjalnych.
(interpretacja indywidualna Prezydenta Miasta Gdańska, nr WF-II.3124)
www.PodatkiLokalne.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
27.12.2024 (piątek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|