Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 25 (852) z dnia 1.09.2014
Podatek od nieruchomości, gdy ZPChr jest współwłaścicielem
Jak opodatkować nieruchomość będącą współwłasnością dwóch spółek z o.o., z których jedna prowadzi na swojej części Zakład Pracy Chronionej?
Zgodnie z art. 3 ust. 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, jeżeli nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowi odrębny przedmiot opodatkowania, a obowiązek podatkowy od nieruchomości lub obiektu budowlanego ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach. Ponieważ przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości - w przypadku współwłasności - jest cała nieruchomość, a nie określone ułamkiem udziały w tej współwłasności, organ podatkowy wydaje jedną decyzję administracyjną, ustalając wysokość zobowiązania podatkowego dotyczącą całej nieruchomości. Co do zasady, sposób korzystania z nieruchomości przez każdego ze współwłaścicieli oraz rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej nie mają znaczenia dla ich solidarnej odpowiedzialności z tytułu obowiązku podatkowego. Mogą mieć natomiast znaczenie dla ustalenia sposobu rozliczeń między nimi z tytułu obciążeń w podatku od nieruchomości.
Z kolei art. 7 ust. 2 pkt 4 u.p.o.l. zwalnia do podatku od nieruchomości prowadzących zakłady pracy chronionej w zakresie przedmiotów opodatkowania (gruntów, budynków, budowli) zgłoszonych wojewodzie, jeżeli zgłoszenie zostało potwierdzone decyzją w sprawie przyznania statusu zakładu pracy chronionej. Jest to zwolnienie o charakterze podmiotowo-przedmiotowym. Fakt, że nieruchomość stanowi przedmiot współwłasności, nie wyklucza uwzględnienia w wymiarze podatku od nieruchomości tego zwolnienia. Solidarna odpowiedzialność nie wyłącza bowiem możliwości skorzystania z omawianego zwolnienia.
"(...) W praktyce oznacza to, że jeżeli jeden ze współwłaścicieli spełnia warunki do zwolnienia z podatku od nieruchomości określone w art. 7 ust. 2 u.p.o.l., to wtedy od wysokości obowiązku podatkowego naliczonego od całej nieruchomości należy odliczyć, obliczając wymiar należnego podatku, kwotę, która wynika z opodatkowania części zwolnionej (wykorzystywanej przez podmiot zwolniony i odpowiadający zwolnieniu przedmiotowemu). Dopiero w zakresie tak wyliczonego obowiązku podatkowego wszyscy współwłaściciele będą ponosić odpowiedzialność solidarną (...)" - orzekł NSA w wyroku z 5 marca 2014 r., sygn. akt II FSK 748/12).
www.PodatkiLokalne.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
27.12.2024 (piątek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|