Gazeta Podatkowa nr 49 (1090) z dnia 18.06.2014
Czy opłatę miejscową można pobierać za cały pobyt z góry?
W miejscowości, w której prowadzę pensjonat, obowiązuje opłata miejscowa. Czy mogę ją naliczać i pobierać z góry za cały okres pobytu wczasowiczów?
Opłata miejscowa jest pobierana od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach:
- posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach,
- znajdujących się na obszarach, którym nadano status obszaru ochrony uzdrowiskowej.
Stanowi tak art. 17 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.). Omawianą opłatę pobiera się za każdy dzień pobytu w takich miejscowościach. Przyjmuje się, że wysokość opłaty powinna być ustalana za faktyczny, a nie deklarowany okres przebywania w tych miejscowościach. Obowiązek uiszczenia opłaty miejscowej przekształca się w zobowiązanie podatkowe wraz z upływem każdego dnia pobytu. Dlatego też nie jest możliwe pobieranie opłaty miejscowej za cały okres planowanego pobytu z góry. Nie oznacza to jednak, że istnieje obowiązek codziennego pobierania tej opłaty.
Opłata miejscowa może być pobierana od osób zobowiązanych do jej uiszczenia albo po upływie każdego dnia pobytu albo ostatniego dnia pobytu za cały okres przebywania w danej miejscowości. Zasady ustalania i poboru oraz terminy płatności i wysokość stawek opłat miejscowych ustala w uchwale rada gminy.
2,19 zł - tyle maksymalnie może wynieść dzienna stawka opłaty miejscowej.
www.PodatkiLokalne.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
27.12.2024 (piątek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|