Gazeta Podatkowa nr 21 (1062) z dnia 13.03.2014
Zwrot podatku od środków transportowych w przypadku transportu kombinowanego
Podatnicy podatku od środków transportowych, którzy wykonują przewozy w transporcie kombinowanym na terytorium Polski, są uprawnieni do ubiegania się o zwrot zapłaconego podatku transportowego. Tak wynika z przepisów art. 11a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.).
Zwrot zapłaconego podatku od środków transportowych dokonywany jest na wniosek podatnika złożony do organu podatkowego, na rachunek którego wcześniej uiszczono podatek. Wniosek ten należy złożyć do dnia 31 marca br. Podstawę sporządzenia wniosku stanowią dane zawarte w dokumentach przewozowych stosowanych przy wykonywaniu przewozów w transporcie kombinowanym, w których dokonano wpisu o wykonaniu przewozu koleją. Na terenie Polski w transporcie kombinowanym wpisu o wykonaniu przewozu koleją dokonuje się w listach przewozowych: SMGS, CIM, komunikacji krajowej oraz CMR.
Aby możliwe było uzyskanie zwrotu zapłaconego podatku, przewozy w transporcie kombinowanym muszą być wykonywane na terytorium Polski.
Zwrot podatku od środków transportowych następuje w gotówce albo na rachunek bankowy podatnika wskazany we wniosku, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku.
Zwrot obejmuje podatek od środków transportu, o których mowa w art. 8 pkt 1-6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Są to:
- samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony,
- ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony,
- przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego.
Kwotę zwrotu podatku od środków transportowych ustala się przyjmując za podstawę liczbę jazd z ładunkiem lub bez ładunku, wykonanych przez środek transportu w przewozie koleją w danym roku podatkowym w następujący sposób:
- od 100 jazd i więcej - 100% kwoty rocznego podatku,
- od 70 do 99 jazd włącznie - 75% kwoty rocznego podatku,
- od 50 do 69 jazd włącznie - 50% kwoty rocznego podatku,
- od 20 do 49 jazd włącznie - 25% kwoty rocznego podatku.
www.PodatkiLokalne.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
27.12.2024 (piątek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|