Gazeta Podatkowa nr 91 (1028) z dnia 14.11.2013
Wysokość opłaty i zwolnienia za posiadanie psa w 2014 r.
Córka chce kupić dwa psy, które będą przebywać w naszym gospodarstwie. Ona będzie ich właścicielem, jednak psy będą znajdować się na naszej posesji. Jak wygląda sprawa opłaty za posiadanie psa - czy jest obowiązkowa? Jaka jest jej wysokość?
W obecnym stanie prawnym rada gminy może nałożyć na mieszkańców opłatę z tytułu posiadania psa. Wcześniej przewidywano podatek, który miał charakter powszechny. Teraz w zależności od gminy opłata może być pobierana bądź nie, różna może być też jej wysokość. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że opłata obciąża nie tyle właściciela czworonoga, co jego posiadacza. Przepis stanowi wyraźnie, że pobiera się opłatę od "osób fizycznych posiadających psy".
Rada posiada także kompetencje do określenia wysokości opłaty, przy czym nie ma w tej kwestii pełnej swobody. Jest bowiem ograniczona przepisami wprowadzającymi tzw. stawki maksymalne. W roku 2014 wspomniana opłata nie może być wyższa niż 121,01 zł rocznie, za jednego psa. Wynika to z obwieszczenia Ministra Finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2014 r. (Mon. Pol. z 2013 r. poz. 724). Gmina decyduje także o innych aspektach związanych z opłatą. Określa zasady ustalania i poboru oraz termin płatności opłaty. Uzyskanie odpowiedzi odnośnie obowiązywania i wysokości stawki opłaty wymaga więc zapoznania się ze stosowną uchwałą rady gminy, na terenie której będą przebywać psy (miejsce zamieszkania ich posiadaczy). Można to zrobić na stronie internetowej urzędu gminy bądź w jego lokalu.
121,01 zł - maksymalna opłata za posiadanie jednego psa w 2014 r.
Jeśli okaże się, że na terenie gminy, na której mieszka Czytelnik, opłata obowiązuje, warto jeszcze sprawdzić czy mieszkaniec (posiadacz) nie kwalifikuje się do jakiegoś zwolnienia. Ze zwolnienia mogą skorzystać m.in. osoby w wieku powyżej 65 lat prowadzące samodzielnie gospodarstwo domowe - zwolnienie to dotyczy tylko opłaty za jednego psa. Samodzielne prowadzenie gospodarstwa domowego oznacza fakt utrzymywania się w sensie finansowym "pojedynczo", nie zaś przez więcej osób, w tym np. małżeństwo. Zwolnienie może więc dotyczyć zarówno starszych samotnych osób, jak również osób mających na utrzymaniu inne "niesamodzielne" osoby - pod warunkiem, że nie mają one własnego źródła utrzymania. Ponadto warto również sprawdzić, czy w gminie nie wprowadzono jeszcze innych zwolnień. Rada gminy posiada bowiem kompetencję również w tym zakresie (zwolnienia przedmiotowe).
www.PodatkiLokalne.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
27.12.2024 (piątek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|