Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 10 (801) z dnia 1.04.2013
Samochód sprzedany - kto płaci podatek od środków transportowych?
Firma sprzedała samochód ciężarowy, lecz w dowodzie rejestracyjnym w dalszym ciągu figuruje jako właściciel. Burmistrz wymierza więc nadal firmie podatek od środków transportowych, gdyż zdaniem organu podatkowego, zapis w dokumencie samochodu stanowi dowód własności środka transportowego i decyduje o obowiązku podatkowym w podatku od środków transportowych. Nie zgadzamy się z tym stanowiskiem. Prosimy o wyjaśnienie.
Podatek od środków transportowych obciąża ich właścicieli (art. 9 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych). Na podstawie art. 9 ust. 4 u.p.o.l., w przypadku nabycia środka transportowego zarejestrowanego obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został nabyty. W takim przypadku, zgodnie z art. 9 ust. 3 u.p.o.l., obowiązek podatkowy ciąży na poprzednim właścicielu jedynie do końca miesiąca, w którym nastąpiło przeniesienie własności.
O zmianie właściciela pojazdu organ podatkowy powinien zostać powiadomiony przez właściciela w trybie korekty deklaracji na podatek od środków transportowych na podstawie art. 9 ust. 6 u.p.o.l. Ponadto właściciel pojazdu zarejestrowanego jest zobowiązany do powiadomienia starosty o zbyciu lub nabyciu pojazdu w nieprzekraczającym terminie 30 dni (art. 78 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym). Jednak brak wypełnienia ustawowego obowiązku w zakresie składania korekt deklaracji, jak i brak powiadomienia starosty o zmianie właściciela pojazdu, nie wpływają na kwestię własności pojazdu, a więc także i obowiązku podatkowego w tym podatku. Jak zatem traktować w tej sytuacji zapis wskazujący właściciela w dowodzie rejestracyjnym? Chociaż niewątpliwie dowód rejestracyjny pojazdu jest dokumentem urzędowym w rozumieniu art. 194 § 1 Ordynacji podatkowej, to zgodnie z art. 194 § 3 O.p., istnieje możliwość przeprowadzania dowodu przeciwko domniemaniu wynikającemu z § 1 cytowanego przepisu, a więc także domniemaniu, że osoba wpisana w dowodzie rejestracyjnym jest właścicielem pojazdu. W sytuacji, gdy podatnik powoła się na okoliczność przeniesienia własności pojazdu na inną osobę niż wymieniona w dowodzie rejestracyjnym, organ podatkowy jest zobowiązany zweryfikować tę okoliczność. Ordynacja podatkowa nie wskazuje, jakimi dowodami można obalić powyższe domniemanie. Uznać zatem należy, że można to uczynić wszelkimi dowodami przewidzianymi w tej ustawie. Wystarczy, że sprzedający przedstawi organowi podatkowemu umowę sprzedaży pojazdu, aby wójt przyjął, że mimo zapisu w dowodzie rejestracyjnym, właścicielem pojazdu, od dnia sprzedaży, jest jego nabywca, i od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym sprzedano samochód, ciąży na nim obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych. Okazanie organowi podatkowemu umowy sprzedaży po uprawomocnieniu się decyzji wymiarowej będzie stanowiło podstawę do wznowienia postępowania podatkowego (art. 240 § 1 pkt 5 O.p.).
www.PodatkiLokalne.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
27.12.2024 (piątek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|