Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 1 (792) z dnia 1.01.2013
Zaniechanie remontu a podatek od nieruchomości
Budynek użytkowy jest w bardzo złym stanie technicznym. Nie opłaca się go remontować. Nie jest więc wykorzystywany w działalności gospodarczej naszej firmy. W związku z tym firma wystąpiła do nadzoru budowlanego o wyłączenie budynku z użytkowania. Według jakiej stawki powinniśmy płacić podatek od nieruchomości?
Z art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wynika, że wyłączenie przedmiotu opodatkowania z kategorii związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej, a tym samym opodatkowanie go z zastosowaniem niższej stawki, następuje w sytuacji, gdy przedmiot ten, ze względów technicznych, nie jest i nie może być wykorzystany do prowadzenia tej działalności. W orzecznictwie NSA powszechny jest pogląd, że wyłączenie z zakresu przedmiotów opodatkowania związanych z prowadzeniem działalności ze względu na stan techniczny dotyczyć może sytuacji, gdy przedmiot ten nie jest i jednocześnie nie może być wykorzystywany w działalności trwale i to niezależnie od woli podatnika, przy czym chodzi tu o takie wady fizyczne budynków i budowli, które w sposób stały, a nie przejściowy uniemożliwiają korzystanie z nich przez przedsiębiorcę, zgodnie z celem działalności, jak również inne występujące przeszkody faktyczne (por. wyroki NSA: z 26 czerwca 2012 r., sygn. akt II FSK 2455/10, z 12 czerwca 2012 r., sygn. akt II FSK 2289/10, z 29 marca 2012 r., sygn. akt II FSK 1860/10, z 1 czerwca 2011 r., sygn. akt II FSK 151/10). Względy techniczne w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 3 u.p.o.l. oznaczają trwałą i obiektywną przeszkodę w wykorzystaniu gruntu, budynku bądź budowli do prowadzenia działalności gospodarczej (por. np. wyroki NSA z 10 czerwca 2011 r., sygn. akt II FSK 226/10, z 12 kwietnia 2011 r., sygn. akt II FSK 2128/09, z 14 października 2009 r., sygn. akt II FSK 747/08). Okoliczność, czy w określonej sprawie owe "względy techniczne" zaistniały, powinna być wyjaśniona w toku postępowania podatkowego (wyrok NSA z 12 lipca 2007 r., sygn. akt II FSK 744/06 i z 22 czerwca 2007 r., sygn. akt II FSK 773/06); w tym ostatnim wyroku Naczelny Sąd Administracyjny dodatkowo zauważył, że do przyczyn uniemożliwiających wykorzystywanie nieruchomości do prowadzenia działalności gospodarczej nie można zaliczyć przyczyn technologicznych, ekonomicznych czy finansowych i że to na przedsiębiorcy, domagającym się zastosowania względniejszej stawki opodatkowania, ciąży obowiązek wykazania, iż "względy techniczne", wykluczające przedmiot opodatkowania z działalności gospodarczej, rzeczywiście zachodzą. Także "przeprowadzenie remontów w budynkach nie oznacza pozbawienia tych budynków związku z działalnością gospodarczą w szerokim znaczeniu. Adaptacja budynków do prowadzenia zamierzonej w przyszłości działalności gospodarczej stanowi jeden z wyznaczników prowadzenia tejże działalności" (wyrok WSA w Warszawie z 30 sierpnia 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 966/07).
Z pytania wynika, że budynek nie jest wykorzystywany w działalności gospodarczej, lecz mógłby tej działalności służyć po remoncie. Remontu jednak firma nie przeprowadzi ze względu na nieopłacalność. Zatem budynek nie może być używany z przyczyn ekonomicznych, zależnych od woli podatnika. W takim przypadku "niewykorzystywanie przez podatnika określonych przedmiotów opodatkowania w prowadzonej działalności gospodarczej, na skutek braku możliwości ich wykorzystania na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą z innych względów niż techniczna niemożliwość korzystania z tych przedmiotów, nie stanowi okoliczności wyłączającej spod opodatkowania budynków, budowli czy gruntów jako związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą" (patrz wyrok WSA z 27 marca 2012 r., sygn. akt I SA/Gd 170/12).
Wobec powyższego, pytający w dalszym ciągu powinien płacić podatek od przedmiotowego budynku według stawki najwyższej (art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b) u.p.o.l.).
www.PodatkiLokalne.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
27.12.2024 (piątek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|