Gazeta Podatkowa nr 105 (937) z dnia 31.12.2012
Wysokość i wymiar opłaty za psa w 2013 r.
Moja mama kupiła psa. Czy w związku z wiekiem (64 lata) mama musi płacić podatek od posiadania psa? Dochodzą mnie sprzeczne opinie - jedni twierdzą, że podatek trzeba płacić, inni że podatku już nie ma a pozostała jedynie opłata, którą gmina może znieść.
W zasadzie obie informacje posiadane przez Czytelnika są prawdziwe. Kilka lat temu podatek od posiadania psa został zniesiony i w jego miejsce wprowadzono opłatę od posiadania psa. W przeciwieństwie do podatku, opłata nie musi być w ogóle przez gminę wprowadzona. Jeśli stosownej uchwały rady gminy nie będzie, opłata również nie będzie obowiązywać. Rada posiada także kompetencje do określenia wysokości opłaty, przy czym nie ma w tej kwestii pełnej swobody. Jest bowiem ograniczona przepisami wprowadzającymi tzw. stawki maksymalne. W roku 2013 wspomniana opłata nie może być wyższa niż 119,93 zł rocznie, za jednego psa. Wynika to z obwieszczenia Ministra Finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2013 r. (Mon. Pol. z 2012 r. poz. 587). Gmina decyduje także o innych aspektach związanych z opłatą. Określa zasady ustalania i poboru oraz termin płatności opłaty.
Aby poznać wysokość opłaty, należy zapoznać się z treścią uchwały w tym zakresie bądź sprawdzić stosowną informację na stronie internetowej urzędu gminy bądź w jego lokalu
Jeśli okaże się, że na terenie gminy, na której mieszka mama Czytelnika, opłata obowiązuje, warto jeszcze sprawdzić czy mieszkaniec nie kwalifikuje się do jakiegoś zwolnienia. Ze zwolnienia mogą skorzystać m.in. osoby w wieku powyżej 65 lat prowadzące samodzielnie gospodarstwo domowe - zwolnienie to dotyczy tylko opłaty za jednego psa. Samodzielne prowadzenie gospodarstwa domowego oznacza fakt utrzymywania się w sensie finansowym "pojedynczo", nie zaś przez więcej osób, w tym np. małżeństwo. Zwolnienie może więc dotyczyć zarówno starszych samotnych osób, jak również osób mających na utrzymaniu inne "niesamodzielne" osoby - pod warunkiem, że nie mają one własnego źródła utrzymania.
Z powyższego wynika, że - w momencie gdy wymóg wieku zostanie spełniony - mama Czytelnika będzie mieć możliwość skorzystania ze wspomnianego zwolnienia. Wcześniej warto jednak sprawdzić, czy w gminie nie wprowadzono jeszcze innych zwolnień. Rada gminy posiada kompetencję do wprowadzania innych niż wymienione w ustawie zwolnień przedmiotowych.
www.PodatkiLokalne.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
27.12.2024 (piątek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|