Gazeta Podatkowa nr 58 (1829) z dnia 22.07.2021
Zakup gruntów rolnych i ich opodatkowanie przez przedsiębiorcę
Spółka planuje zakup gruntów rolnych zabudowanych z symbolem Br i Bi. W przyszłości chcemy wybudować na nich budynki gospodarcze, które będą wykorzystywane do prowadzenia naszej działalności. Czy za grunty te nadal będziemy mogli opłacać podatek rolny?
Opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza. Tak stanowi art. 1 ustawy o podatku rolnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 333). Pojęcie użytków i nieużytków rolnych zawarto w rozporządzeniu Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa w sprawie ewidencji gruntów i budynków - Dz. U. z 2019 r. poz. 393 (w wersji obowiązującej do 31 lipca br.). Zgodnie z § 68 tego rozporządzenia grunty rolne dzielą się na użytki rolne, do których zalicza się np. grunty orne, oznaczone symbolem R, łąki trwałe, oznaczone symbolem Ł, czy też grunty rolne zabudowane, oznaczone symbolem Br. Drugą kategorię gruntów rolnych stanowią nieużytki, oznaczone symbolem N. Do nieużytków zalicza się grunty rolne nienadające się bez znacznych nakładów do działalności wytwórczej w rolnictwie, np.: bagna (błota, topieliska, trzęsawiska, moczary, rojsty) czy piaski (piaski ruchome, piaski nadbrzeżne, wydmy).
Opodatkowanie gruntów podatkiem rolnym uzależnione jest od spełnienia dwóch przesłanek. Pierwsza z nich ma charakter pozytywny i wymaga odpowiedniego sklasyfikowania gruntów w ewidencji gruntów i budynków. Druga ma charakter negatywny i stanowi o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem rolnym tych gruntów, które - pomimo ich sklasyfikowania w sposób określony w ustawie - są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza. Przy czym przepis mówi wyraźnie o zajęciu tych gruntów na prowadzenie działalności gospodarczej, co oznacza, iż samo posiadanie przez przedsiębiorcę użytków rolnych nie przesądza jeszcze o konieczności opodatkowania ich podatkiem od nieruchomości. Grunt zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej to grunt, na którym przedsiębiorca faktycznie prowadzi działalność gospodarczą.
Reasumując, dopóki Czytelnicy nie zajmą posiadanych gruntów na prowadzoną przez siebie działalność gospodarczą, dopóty będą mogły być one opodatkowane podatkiem rolnym. Przy czym za zajęcie gruntów można uznać już czynności zmierzające do budowy budynków gospodarczych, o których mowa w pytaniu.
W przypadku użytków rolnych lub lasów zasadą jest ich opodatkowanie odpowiednio podatkiem rolnym lub leśnym, a nie podatkiem od nieruchomości. Nie ma też znaczenia dla opodatkowania tego rodzaju gruntów to, czy są one wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem klasyfikacyjnym. Przykładowo użytek rolny, na którym nie prowadzi się żadnej działalności rolniczej, dalej będzie opodatkowany podatkiem rolnym (...). Należy jednak podkreślić, że będzie tak do czasu, aż na tych gruntach nie zostanie podjęta działalność gospodarcza inna niż rolnicza lub leśna - czyli nie nastąpi ich zajęcie na prowadzenie działalności gospodarczej. Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 12 lutego 2021 r., sygn. akt I SA/Gl 1057/20 |
www.PodatkiLokalne.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|