Gazeta Podatkowa nr 96 (1553) z dnia 29.11.2018
Zwolnienie infrastruktury portowej z podatku od nieruchomości
Spółka z o.o. jest użytkownikiem wieczystym gruntu oraz dzierżawi od miasta grunt. Przedmiotowe nieruchomości gruntowe zlokalizowane są na terenie portu morskiego. Znajdują się na nich nabrzeża portowe oraz infrastruktura umożliwiająca korzystanie z niego. Spółka w ramach prowadzonej działalności świadczy usługi przeładunkowe. Posiadana infrastruktura portowa pozwala na przeładunek towarów z i na jednostki pływające. Za korzystanie z infrastruktury portowej spółka pobiera od swoich klientów m.in. opłatę przystaniową. Czy budowle infrastruktury portowej oraz zajęte przez nie grunty podlegają zwolnieniu z podatku od nieruchomości, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych?
Zwolnione z podatku od nieruchomości są budowle infrastruktury portowej, budowle infrastruktury portowej zapewniającej dostęp do portów i przystani morskich oraz zajęte pod nie grunty. Tak wynika z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1445 ze zm.).
Zgodnie z tym przepisem jako budowlę infrastruktury portowej traktować należy każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem ani obiektem małej architektury lub każde urządzenie budowlane związane z tym obiektem, zapewniające możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, jeżeli:
1) znajduje się w granicach portu lub przystani morskiej,
2) jest ogólnodostępny,
3) jest związany z funkcjonowaniem portu,
4) jest przeznaczony do wykonywania przez podmiot zarządzający portem zadań, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o portach i przystaniach morskich - tj. dotyczących świadczenia usług związanych z korzystaniem z infrastruktury portowej.
Warunki te muszą być spełnione łącznie. Zwolnienie przewidziane w art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych ma charakter przedmiotowo-podmiotowy, a zatem o możliwości skorzystania z niego decydować musi fakt korzystania przez zarządcę portu z określonych budowli (gruntów) i wykonywania przy ich zastosowaniu zadań w zakresie świadczenia usług związanych z korzystaniem z infrastruktury portowej.
W przypadku zaprezentowanym w pytaniu nie są spełnione łącznie te kryteria. Infrastruktura nie jest dostępna dla wszystkich, nie wykazuje związku z funkcjonowaniem portu, a usługi zarządzania portem świadczy podmiot trzeci. Zatem spółce nie przysługuje prawo do skorzystania ze zwolnienia z podatku od nieruchomości.
Podobny przypadek rozpatrywany był w interpretacji indywidualnej Prezydenta Miasta Szczecina z dnia 5 kwietnia 2018 r., nr WPiOL-VI.310.1.2018.JKO. Wynika z niej wprost, że infrastruktura portowa, aby mogła korzystać ze zwolnienia w podatku od nieruchomości na mocy art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, musi wykazywać związek ze świadczeniem przez podmiot zarządzający portem.
www.PodatkiLokalne.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
27.12.2024 (piątek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|