Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 15 (770) z dnia 20.05.2012
Opodatkowanie działek rolnych przedsiębiorców
Prowadzę działalność gospodarczą. Zamierzam zakupić kilka działek rolnych, które w przyszłości zgodnie z zapisami zawartymi w planie zagospodarowania przestrzennego mają zostać przeznaczone pod zabudowę i na działalność gospodarczą. Obecnie grunty te są odłogowane. Jaki podatek trzeba będzie opłacać za te działki - rolny czy od nieruchomości?
Opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza. Oznacza to, że sposób przeznaczenia gruntów rolnych określony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nie wpływa na zmianę sposobu opodatkowania gruntów rolnych podatkiem od nieruchomości. Na objęcie ich obowiązkiem podatkowym w zakresie podatku od nieruchomości znaczenie ma wyłącznie faktyczne prowadzenie na nich działalności gospodarczej.
Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych pojęcie prowadzenia działalności gospodarczej definiuje jako zarobkową działalność wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową. W ramach tego pojęcia mieści się również poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Natomiast za taką w myśl ustawy nie uważa się:
-
działalności rolniczej lub leśnej,
-
wynajmu turystom pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych znajdujących się na obszarach wiejskich przez osoby ze stałym miejscem pobytu w gminie położonej na tym terenie, jeżeli liczba pokoi przeznaczonych do wynajęcia nie przekracza 5.
Zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jako grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej traktować należy grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych, chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych.
W omawianej kwestii wypowiedział się podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. W piśmie stanowiącym odpowiedź na interpelację poselską (znak: SPS-024-406/12) przeczytać możemy m.in., że "(...) stawki podatku od nieruchomości przewidziane dla gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej stosuje się do obiektów wchodzących w skład przedsiębiorstwa w rozumieniu K.c. (...)". W opinii Ministerstwa, niezasadne jest opodatkowanie nieruchomości podatkiem od nieruchomości z zastosowaniem stawki najwyższej w odniesieniu do tzw. majątku osobistego. Chodzi tutaj o majątek, który nie został nabyty celem wykorzystywania go do prowadzenia przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną działalności gospodarczej i któremu nie można przypisać związku z prowadzeniem tejże działalności. Takie samo stanowisko przedstawił m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 23 stycznia 2009 r. (sygn. akt III SA/Wa 2010/08). Orzekł on m.in., że:
"(...) w przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, występuje ona w podwójnej roli: osoby fizycznej i przedsiębiorcy. Na gruncie podatku od nieruchomości oznacza to, że może ona być posiadaczem różnych nieruchomości, zarówno związanych z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą, jak i niezwiązanych z tą działalnością. (...)"
www.PodatkiLokalne.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
27.12.2024 (piątek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|