Gazeta Podatkowa nr 43 (1500) z dnia 28.05.2018
Deweloper płaci podatek od nieruchomości za sieć wodociągową
Deweloper na etapie budowy mieszkań zobowiązany jest do zapewnienia infrastruktury, w tym m.in. wodociągowej. Pomimo że nie jest on przedsiębiorcą przesyłowym, to jednak, jako właściciel sieci wodociągowej stanowiącej budowlę, zobowiązany jest zgłosić ją do opodatkowania podatkiem od nieruchomości na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Deweloper (działający jako spółka) jako właściciel sieci wodociągowej wraz z zasuwami i hydrantami zlokalizowanymi na terenie nieruchomości, nie zadeklarował jej do opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Budowle te zlokalizowane są na gruntach związanych z budynkami mieszkalnymi i służą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych mieszkańców osiedla. Spółka nie będąc przedsiębiorcą przesyłowym nigdy nie czerpała z sieci żadnych dochodów. Zatem w jej opinii przedmiotowa sieć nigdy nie była w jakikolwiek sposób związana z działalnością gospodarczą. Następnie sieć ta odsprzedana została przedsiębiorstwu wodociągowemu.
Wnioskodawca wystąpił z pytaniem czy sieć ta wraz z hydrantami i zasuwami zlokalizowana na gruntach związanych z budynkami mieszkalnymi, służąca zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych mieszkańców, niezwiązana z działalnością przedsiębiorcy, który nie czerpie z niej żadnych dochodów, rodzi po jego stronie obowiązek uiszczania za nią podatku od nieruchomości.
W opinii spółki za tego rodzaju budowle nie powinna była odprowadzać podatku od nieruchomości, bowiem wykazują one związek z budynkami mieszkalnymi i służą zaspokojeniu potrzeb mieszkańców. Swoją sytuację porównała do zasad opodatkowania mających zastosowanie do spółdzielni mieszkaniowych.
ZDANIEM PREZYDENTA MIASTA:
Prezydent Miasta Poznania uznał stanowisko przedstawione przez dewelopera za nieprawidłowe.
Wskazał, iż zgodnie z przepisami art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Pod pojęciem grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej traktować należy grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Z tym że nie dotyczy to budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, gruntów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b) i d) ustawy oraz budynków, budowli lub ich części, w odniesieniu do których została wydana decyzja ostateczna organu nadzoru budowlanego, o której mowa w art. 67 ust. 1 Prawa budowlanego, bądź decyzja ostateczna organu nadzoru górniczego, na podstawie której trwale wyłączono budynek, budowlę lub ich części z użytkowania.
Prezydent wskazał, iż zgodnie z ugruntowaną linią orzecznictwa sądów administracyjnych, do zakwalifikowania nieruchomości jako związanej z prowadzoną działalnością gospodarczą wystarczy ustalenie czy znajduje się ona w posiadaniu przedsiębiorcy bądź innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą.
Wobec tego deweloper prowadzący działalność gospodarczą polegającą m.in. na wznoszeniu budynków mieszkalnych powinien był zgłosić do opodatkowania podatkiem od nieruchomości posiadaną sieć wodociągową, powstałą na potrzeby budowanych mieszkań. Obowiązek taki wynika z art. 2 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
(interpretacja indywidualna Prezydenta Miasta Poznania z dnia 3 kwietnia 2018 r., nr Fn-XIV.310.35.2018)
www.PodatkiLokalne.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
27.12.2024 (piątek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|