Gazeta Podatkowa nr 31 (1488) z dnia 16.04.2018
Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości hali
Hala namiotowa służąca składowaniu jest budowlą w rozumieniu przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Skoro budowle podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, jeżeli są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, to spółka za halę namiotową wykorzystywaną w działalności powinna odprowadzać podatek od nieruchomości.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Wnioskodawca (spółka) prowadzi działalność gospodarczą, której podstawowym przedmiotem jest produkcja i sprzedaż opakowań z tworzyw sztucznych. Spółka jest właścicielem hali namiotowej, będącej tymczasowym obiektem budowlanym w rozumieniu Prawa budowlanego. Pełni ona funkcję magazynu w prowadzonej działalności. Hala powstała z profili aluminiowych ze wstawkami stalowymi, styka się z podłożem poprzez kotwy aluminiowe oraz posiada zadaszenie dwuspadowe. Poszycie ścian, dachu oraz dwóch trójkątów szczytowych wykonane jest z materiału poliestrowego powlekanego PCV. Hala nie jest wydzielona z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych. Przymocowana jest do podłoża kotwami wbitymi w grunt, które nie są zabetonowane. Namiot ten może być przeniesiony bez uszkodzenia konstrukcji w inne miejsce spełniając dotychczasowe funkcje.
Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy hala ta podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. W opinii spółki tego rodzaju hala będąca tymczasowym obiektem budowlanym, niespełniająca kryteriów, żeby uznać ją za budynek, nie podlega opodatkowaniu.
ZDANIEM PREZYDENTA MIASTA:
Prezydent Miasta Krakowa uznał stanowisko przedstawione przez spółkę za nieprawidłowe. Wskazał, że opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają:
- grunty,
- budynki lub ich części,
- budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Stwierdził, iż w sytuacji, gdy przedmiotowa hala nie jest budynkiem, pozostaje rozstrzygnąć, czy stanowi budowlę podlegającą opodatkowaniu.
Prezydent odwołał się do uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 lutego 2014 r., sygn. akt II FPS 11/13. Uznano w niej, że tymczasowy obiekt budowlany, o którym mowa w art. 3 pkt 5 Prawa budowlanego, może być budowlą w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, jeżeli jest budowlą wprost wymienioną w art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego lub w innych przepisach tej ustawy oraz załączniku do niej, stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami w rozumieniu art. 3 pkt 1 lit. b) Prawa budowlanego. Spełniający wskazane kryteria tymczasowy obiekt budowlany, o ile jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej, podlega opodatkowaniu na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Zatem, w ocenie Prezydenta Miasta Krakowa, przedmiotowa hala spełnia kryteria budowli i w sytuacji gdy jest wykorzystywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (ma z nią związek) należy odprowadzać za nią podatek od nieruchomości.
(interpretacja indywidualna Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 9 lutego 2018 r., nr PD-03-1.3120.8.15.2017.GK)
www.PodatkiLokalne.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
27.12.2024 (piątek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|