Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 9 (764) z dnia 20.03.2012
Podatek od nieruchomości za firmowe ogrodzenie
Firma zakończyła budowę ogrodzenia wokół swojej siedziby. Ogrodzenie to składa się ze słupków wybudowanych z cegły klinkierowej, posadowionych na fundamencie żelbetonowym, wypełnionych przęsłami ogrodzeniowymi. Czy za takie ogrodzenie trzeba opłacać podatek od nieruchomości?
Zasadniczo opodatkowaniu podlegają grunty, budynki lub ich części oraz budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
W myśl art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego, pod pojęciem "budowli" należy rozumieć obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury. Przykładowy katalog urządzeń budowlanych wymieniony został w art. 3 pkt 9 Prawa budowlanego. Zakwalifikowano tam m.in. przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.
W świetle powyższego, jako zasadne należy uznać, że ogrodzenie, o którym mowa, to urządzenie budowlane mieszczące się w kategorii budowli. Stanowisko takie zajął również Prezydent Miasta Mysłowice w wydanej przez siebie interpretacji z 16 marca 2011 r., nr WPiOL.3120.205.2011, rozpatrując przypadek podobny do sytuacji zaprezentowanej przez Czytelnika.
Podatek od nieruchomości w przypadku budowli opłaca się wyłącznie w sytuacji, kiedy są one związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Przypominamy, że budowle podlegają opodatkowaniu według stawki określonej w uchwale rady gminy, na terenie której się znajdują. Maksymalnie wynosi ona 2% wartości, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych (ustalonej na dzień 1 stycznia roku podatkowego), stanowiącej podstawę obliczania amortyzacji w danym roku, niepomniejszonej o odpisy amortyzacyjne.
www.PodatkiLokalne.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
27.12.2024 (piątek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|