Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 5 (760) z dnia 10.02.2012
Ogródek gastronomiczny - podatek od nieruchomości
Spółka używa gruntu niestanowiącego jej własności, nie jest wieczystym użytkownikiem gruntu. Użytkowanie działki jest na podstawie zawartej umowy dzierżawy. Spółka poniosła nakłady polegające na wybudowaniu na tym gruncie ogródka gastronomicznego - mała gastronomia. Rodzaje poniesionych nakładów to m.in.: altany ogrodowe, ogrodzenie, grill z zadaszeniem, oświetlenie, instalacja wodno-kanalizacyjna, zieleń, nawierzchnia, mała architektura, toalety zewnętrzne z podjazdem dla niepełnosprawnych. Jak wygląda poprawne rozliczenie w zakresie podatku od nieruchomości?
Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane:
1) grunty,
2) budynki lub ich części oraz
3) budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Zgodnie z definicją zawartą w art. 1a ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, budowla to obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.
Urządzeniami budowlanymi są przykładowo: przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki (art. 3 pkt 9 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane - Dz. U. z 2010 r. nr 243, poz. 1623 ze zm.).
Jak stwierdził Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu z 13 września 2011 r., sygn. akt P 33/09:
"(...) za budowle w rozumieniu u.p.o.l. można uznać:
1) jedynie budowle wymienione expressis verbis w art. 3 pkt 3 u.p.b., w innych przepisach tej ustawy lub w załączniku do niej, będące wraz z instalacjami i urządzeniami obiektem budowlanym, o którym mowa w art. 3 pkt 1 lit. b) u.p.b., czyli pod warunkiem, że stanowią one całość techniczno-użytkową,
2) jedynie urządzenia techniczne scharakteryzowane w art. 3 pkt 9 u.p.b. lub w innych przepisach tej ustawy albo w załączniku do niej, co - jeżeli omawiane urządzenia nie zostały wskazane expressis verbis - wymaga wykazania, że zapewniają one możliwość użytkowania obiektu budowlanego zgodnie z jego przeznaczeniem, z wyłączeniem jednak: (1) urządzeń budowlanych związanych z obiektami budowlanymi w postaci budowli w rozumieniu u.p.b., które to obiekty budowlane nie dają się zakwalifikować jako budowle w ujęciu u.p.o.l., oraz (2) urządzeń budowlanych związanych z obiektami budowlanymi w postaci obiektów małej architektury, przy zastrzeżeniu, że urządzeniami budowlanymi w rozumieniu u.p.b. nie są instalacje;
mając zarazem na uwadze, iż nie jest wykluczone, że o statusie poszczególnych obiektów i urządzeń współdecydować będą również inne przepisy rangi ustawowej, uzupełniające, modyfikujące czy doprecyzowujące prawo budowlane (podkreśl. red.). (...)"
Odnosząc powyższe do stanu przedstawionego w pytaniu można przyjąć, że altany ogrodowe, ogrodzenia, instalacje wodno-kanalizacyjne, toalety, podjazdy i utwardzone grunty są budowlami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.
Przyjmując, że wymienione wyżej obiekty nie są trwale związane z gruntem, obowiązek podatkowy w zakresie tego podatku obciąża spółkę jako właściciela ww. obiektów niestanowiących części składowych gruntu.
www.PodatkiLokalne.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
27.12.2024 (piątek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|