Gazeta Podatkowa nr 77 (1848) z dnia 27.09.2021
Stawka opłaty za posiadanie psów w 2022 r.
Wyprowadziłem się z miasta na wieś. Posiadam dwa psy. Czy na terenach wiejskich istnieje konieczność uiszczania corocznej opłaty za posiadanie psa? Jeśli tak, to jaka wysokość opłaty będzie obowiązywać w 2022 r.?
Każda gmina samodzielnie podejmuje decyzję, czy wprowadzić opłatę z tytułu posiadania psa. Opłatę taką można pobierać od osób fizycznych posiadających takiego czworonoga. Decyzję podejmuje w formie uchwały rada gminy. Nie obowiązuje żadna zasada, że gminy wiejskie takiej opłaty nie mogą wprowadzić. Wysokość opłaty określana jest we wspomnianej uchwale, przy czym nie może ona przekroczyć stawek maksymalnych określanych każdego roku przez właściwego ministra. W 2022 r. stawka opłaty od posiadania psów nie może przekroczyć 135 zł rocznie od jednego psa. Tak wynika z obwieszczenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej (Mon. Pol. z 2021 r. poz. 724).
Oczywiście jak od każdej zasady przewiduje się wyjątki. Opłaty od posiadania psów nie pobiera się m.in. od:
1) osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania jednego psa,
2) osób niepełnosprawnych w rozumieniu przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania psa asystującego,
3) osób w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe - z tytułu posiadania jednego psa,
4) podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych - z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.
Przewiduje to art. 18a ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1170 ze zm.). Zwolnienie podmiotowe dotyczy zatem nie tyle posiadacza psa mieszkającego na terenie gminy wiejskiej, ale podatnika podatku rolnego od gospodarstw rolnych. Warto zauważyć, że gmina w formie uchwały może wprowadzać inne niż wymienione w powyższej ustawie zwolnienia przedmiotowe od opłat lokalnych. Nie jest natomiast kompetencją gminy wprowadzenie zwolnień podmiotowych.
Gmina decyduje, czy wprowadzi opłatę od posiadania psów, a także jaka będzie jej wysokość.
Z powyższego wynika, że to czy i w jakiej wysokości pobiera się opłatę za posiadanie psa zależy od decyzji władz samorządowych.
www.PodatkiLokalne.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|